V Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie - 21-22 kwietnia 2016 r.

Szekspir żyje! Pod takim hasłem obchodzić będziemy 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira w ramach V Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich oraz Światowego Roku Szekspira. Instytut Kultur i Języków WSBiP i Miejskie Centrum Kultury w tym roku proponują dwudniowe obchody.

21 kwietnia zaczynamy od porannych projekcji filmu „Makbet” (2015) dla młodzieży szkolnej. Tego samego dania zapraszamy do holu głównego Kina Etiuda, gdzie o godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa zdjęć Andrzeja Łady, które wykonane zostały w teatrze Juliusza Osterwy w Lublinie w trakcie próby generalnej do sztuki „Makbet” w reżyserii Leszka Mądzika. Zaraz po wystawie, o godz. 17.30, Ostrowczanie po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć retransmisję sztuki „Hamlet” z nominowanym do Oscara Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej (serial BBC „Sherlock”, „Gra Tajemnic”, „Frankestein”). Spektakl z National Theatre w Londynie już stał się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru. Bilety w cenie 25zł (normalny) i 22zł (ulgowy) do nabycia w kasie Kina Etiuda.

22 kwietnia w budynku WSBiP odbędą się wykłady dla młodzieży licealnej. Wykład pt. „400 lat Szekspira w Polsce i na świecie” wygłosi dr Paweł Kaptur. W trakcie wykładów rozstrzygnięty zostanie konkurs dla licealistów pt. „Szekspir w komie i smartfonie”, w ramach którego uczniowie mieli za zadanie przygotować kilkuminutowe filmy będące luźną interpretacją dzieł Szekspira nakręcone za pomocą telefonów komórkowych. Tego samego dnia o godz. 18.00 odsłonięty zostanie pamiątkowy mural upamiętniający ostrowieckie obchody związane z 400. rocznicą śmierci angielskiego dramaturga. Mural zostanie wykonany na ścianie wymiennikowni MEC na osiedlu Pułanki, ul. Tadeusza Jasińskiego, naprzeciwko bloku nr 1.