DEBATA OKSFORDZKA

W środę, 4 lutego 2015 r. w murach opatowskiego Liceum im. B. Głowackiego odbyła się debata oxfordzka pomiędzy dwoma drużynami: z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie (opiekun: Jerzy Strzyż) oraz z I L.O. im. S. Staszica w Ostrowcu Św. (opiekun: Jolanta Broda). Ekspertami, którzy oceniali zespoły były: dr Aneta Pierścińska-Maruszewska, prezes Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego, wykładowca Wyższej szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św., Dyrektor CKU w Ostrowcu Św. i Barbara Bakalarz-Kowalska – wiceprezes Ostrowieckiego Towarzystwa naukowego, Dyrektor Biblioteki WSBiP w Ostrowcu Św.

Zazwyczaj w debacie mamy do czynienia z główną tezą, która dzieli obie strony — na ogół jest to teza, które dzieli ludzi w ogóle, realnie. Podobnie było i tym razem, bowiem temat debaty brzmiał: „W Polsce należy zalegalizować związki partnerskie”.

Podczas debaty obydwie drużyny – Propozycji i Opozycji zaprezentowały się znakomicie, choć górę czasem brało zdenerwowanie. Należy jednak przyznać, że merytoryczna, poparta argumentami dyskusja skupiła uwagę widowni tak, że na koniec obydwie drużyny otrzymały zasłużone brawa. Oceniane były: autoprezentacja, język, mowa ciała i stosowane argumenty. Minimalną ilością 3 głosów wygrała drużyna z Opatowa (77:74).

Udział w debacie oxfordzkiej wpływa na to jak traktuje się dyskutanta. Umiejętności publicznego dyskutowania i merytorycznej wymiany argumentów są niezwykle potrzebne każdemu człowiekowi, a tym bardziej młodemu, wkraczającemu w dorosłość.