PODSUMOWANIE PROJEKTU „ŻYCIE BEZ NAŁOGÓW”

Podczas XI Ostrowieckich Dni Promujących Zdrowie (29.11.2013 r.) odbyło się podsumowanie projektu Życie bez nałogów, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju ZOZ im. A. Górnisiewicza we współpracy z Ostrowieckim Towarzystwem Naukowym i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Ostrowcu Św. Projekt był skierowany do szkół gimnajzalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatów ostrowieckiego oraz opatowskiego i miał na celu zwrócenie uwagi na narastający problem uzależnień wśród młodzieży, zwłaszcza od substancji psychoaktywnych, i promocja zdrowego stylu życia. Warunkiem przystąpienia do projektu było nadesłanie eseju, przygotowanego przez uczniów, wpisującego się w tematykę przedsięwzięcia. I tak beneficjentami zostały licea - I LO im. S. Staszica i III LO im. W. Broniewskiego oraz LO im. B. Głowackiego w Opatowie, a także PG nr 3 w Ostrowcu Św. i gimnazjum w Tarłowie. Prace, które uzyskały pozytywne recenzje (Mileny Traczyńskiej z Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Stanisława Staszica, Szymona Dąbrowskiego i Bartłomieja Barana z Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego, Niny Zakrzewskiej i Magdaleny Dominik z Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego, Piotra Ćwika z gimnazjum nr 3 w Ostrowcu Św., Anity Biernat i Natalii Ruszkiewicz z Gimnazjum w Tarłowie), ukazały się w publikacji Życie bez nałogów pod redakcją Bożeny Zboiny (koordynatora projektu) i Anety Pierścińskiej-Maruszewskiej (jednej z realizatorek projektu). Podczas XI Ostrowieckich Dni Promujących Zdrowie uczniowie, ich rodzice, a także nauczyciele - opiekunowie oraz dyrektorzy szkół otrzymali podziękowania za udział w projekcie.
W zakwalifikowanych szkołach przeprowadzono kampanie informacyjno-prewencyjne, których celem było zwrócenie uwagi na narastający problem uzależnień od środków odurzających i substancji psychoaktywnych wśród młodzieży szkolnej, ponadto promowano życie bez nałogów poprzez proponowanie młodym ludziom alternatywnych form spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań, poznania techniki rozładowania stresu, a także aktywność fizyczną.
Projekt został zrealizowany dzięki pozyskanym przez prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju ZOZ im. A. Górnisiewicza mgr. inż. Józefa Grabowskiego funduszom, m.in. z Województwa Świętokrzyskiego.