Spotkanie historyczne „Cichociemni Ziemi Świętokrzyskiej”

W sobotę, 10 grudnia 2016 r. w murach uczelni odbyło się spotkanie, którego tematem wiodącym były dzieje cichociemnych, wywodzących się z Ziemi Świętokrzyskiej. Honorowymi gośćmi spotkania, na które przybyło wiele osób zainteresowanych historią II wojny światowej, regionalizmem, byli: Teresa Piwnik, bratanica Jana Piwnika ps. Ponury, oraz Marcin Sikora z Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”.

Przybyłych na spotkanie powitały: Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor Biblioteki WSBiP, wiceprezes Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego, oraz Monika Bryła-Mazurkiewicz z Oddziału PTTK im. M. Radwana.
Spotkanie rozpoczął Andrzej Broda, który przedstawił sylwetki cichociemnych pochodzących bądź związanych z regionem świętokrzyskim. Wśród nich znalazł się urodzony w Ostrowcu Św. (Klimkiewiczów) mjr Jan Benedykt Różycki ps. Busik. Wszystkich cichociemnych, spadochroniarzy Armii Krajowej, było 316. Tworzyli oni jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy w okresie II wojny światowej

Po prezentacji odbył się przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka filmu „Kuźnia Bohaterów”. Film, który w założeniach ma mieć 10 odcinków (dotychczas powstało 3), przedstawia w sposób paradokumentalny historię cichociemnych. Obok przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, którzy w nim wystąpili, wypowiadali się ostatni żyjący cichociemni. Film zaprezentował Marcin Sikora z Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”. Jednym z zadań fundacji jest szeroko pojęta edukacja dla bezpieczeństwa. W jakimś sensie GROM dziedziczy tradycje cichociemnych przekazując ich historię młodemu pokoleniu.
Na zakończenie głos zabrała Pani Teresa Piwnik, która zaprezentowała zdjęcia z odsłonięcia we Włoszech tablicy poświęconej cichociemnym.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Oddział PTTK im. M. Radwana, Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. oraz Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe.