Aktualności

Uchodźcy i migranci w przestrzeni miasta

  • Opublikowano: piątek, 23, czerwiec 2017 08:49

23 czerwca 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyło się seminarium „Uchodźcy i migranci w przestrzeni miasta”. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń, instytucji, którzy na co dzień mają kontakt z uchodźcami i imigrantami i realizują programy skierowane do tej grupy, bądź chcieliby edukować w zakresie takiej pomocy. Jednym z uczestników spotkania była wiceprezes OTN Barbara Bakalarz-Kowalska. Podczas spotkania zaprezentowano projekty włączające migrantów w normalne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej oraz formy pomocy. Prelegentami byli m.in. imigranci z Ukrainy i Białorusi mieszkający w Polsce od kilku lat, pracujący w fundacjach i stowarzyszeniach wspierających imigrantów. Największym problemem, z jakim obecnie borykają się organizacje są finanse. Kontynuacja wielu programów wsparcia stoi pod znakiem zapytania. Po części wykładowej odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawicielki Fundacji „Ocalenie” poświęcone omówieniu błędów i dobrych praktyk związanych z realizacją projektów z migrantami i uchodźcami.

 

PASJA POKONA STRES

  • Opublikowano: czwartek, 01, czerwiec 2017 07:54

1 czerwca 2017 r. odbyło się spotkanie poświęcone pasjom i pasjonatom. Jako pierwsza wystąpiła studentka IV roku psychologii UMCS w Lublinie Ewa Szymczyk, która doradzała zgromadzonej młodzieży, jak radzić sobie ze stresem. Następnie o swoich pasjach opowiadali wyjątkowi mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego: Erwina Papp - mistrzyni modelarstwa kolejowego, Sebastian Majewski - pasjonat retrorowerów oraz Iwona Skalmierska - tyflopedagog (nauczyciel dzieci niewidomych). Wszystkie wystąpienia były bardzo zajmujące, prowadzone lekko, z inteligentnym żartem. Młode audytorium mogło również obejrzeć rowery wykonane przez Sebastiana Majewskiego, a nawet się na nich przejechać, podziwiano także warte kilkadziesiąt tysięcy modele kolei wykonane własnoręcznie, z najdrobniejszymi detalami przez Erwinę Papp, jak również poznać skomplikowane pismo z użyciem alfabetu Braille’a.
Mamy nadzieję, że spotkanie z pasjonatami przekonało młodzież, że posiadanie zainteresowań, ich rozwijanie czyni życie człowieka barwniejszym, ciekawszym i bardziej wartościowym.

VI Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie

  • Opublikowano: niedziela, 23, kwiecień 2017 10:28

W dniach 23-24 kwietnia 2017 r. odbyły się już po raz szósty Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem muzyki i żywego słowa (mówionego i śpiewanego), bowiem w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury odbył się spektakl pt. „O miłości, czyli Wiliama Szekspira muzyczny bankiet”. Widzowie wysłuchali muzyki w oryginale staroangielskim (śpiew sopranista Katarzyna Thomas, gra na lutni Tadeusz Czechak), oraz wysłuchali sonetów, fragmentów dramatów i innych tekstów literackich w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, w wykonaniu aktora Dariusza Jakubowskiego.
W poniedziałek, w auli WSBiP tradycyjnie odbyły się wykłady dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych ze Starachowic i Ostrowca Św. na temat „Czy Szekspir jest śmieszny”, które wygłosił dr Paweł Kaptur – pomysłodawca Ostrowieckich Dni Szekspirowskich. Został również rozstrzygnięty konkurs „Szekspiromemy” adresowany do młodzieży. III miejsce zajęła Julia Ciepluch z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, II miejsce – Natalia Jasiak z I Liceum Ogólnoształcącego w Ostrowcu Św., zaś zdobywcą I miejsca została Anna Zbrożyna z Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św.
Organizatorami tegorocznych Dni Szekspirowskich byli: Instytut Kultur i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św., Miejskie Centrum Kultury i Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe.