Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu na felieton

  • Opublikowano: wtorek, 09, czerwiec 2020 12:04

9 czerwca 2020 r. w Ostrowieckim Browarze Kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na felieton „Jak odnalazłby się w polskiej rzeczywistości w okresie epidemii koronawirusa Adam Mickiewicz/Henryk Sienkiewicz/Witold Gombrowicz?”
Organizatorami konkursu były: Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Miejskie Centrum Kultury i Biblioteka Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.
Na konkurs wpłynęło 16 prac, najwięcej autorów przedstawiało świat widziany oczami Witolda Gombrowicza – 9, Henryka Sienkiewicza – 5, Adama Mickiewicza – 2.
Jury konkursu w składzie: Aneta Pierścińska-Maruszewska, Barbara Bakalarz-Kowalska, Matylda Niewójt, Jolanta Wiśniewska wyłoniło I  miejsce (Karol Sobczyński), II miejsce (Dominik Gruchała), II miejsce (Renata Szwagierczak), 3 wyróżnienia (Zbigniew Masternak, Helena Połetek, Wojciech Socha). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Organizatorów, zaś zdobywcy I, II i II miejsca dodatkowo nagrody finansowe (500 zł, 300 zł, 200 zł).
Zamieszczone zdjęcia dzięki uprzejmości: Miejskie Centrum Kultury oraz Ostrowiecnews

Uchodźcy i migranci w przestrzeni miasta

  • Opublikowano: piątek, 23, czerwiec 2017 08:49

23 czerwca 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyło się seminarium „Uchodźcy i migranci w przestrzeni miasta”. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń, instytucji, którzy na co dzień mają kontakt z uchodźcami i imigrantami i realizują programy skierowane do tej grupy, bądź chcieliby edukować w zakresie takiej pomocy. Jednym z uczestników spotkania była wiceprezes OTN Barbara Bakalarz-Kowalska. Podczas spotkania zaprezentowano projekty włączające migrantów w normalne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej oraz formy pomocy. Prelegentami byli m.in. imigranci z Ukrainy i Białorusi mieszkający w Polsce od kilku lat, pracujący w fundacjach i stowarzyszeniach wspierających imigrantów. Największym problemem, z jakim obecnie borykają się organizacje są finanse. Kontynuacja wielu programów wsparcia stoi pod znakiem zapytania. Po części wykładowej odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawicielki Fundacji „Ocalenie” poświęcone omówieniu błędów i dobrych praktyk związanych z realizacją projektów z migrantami i uchodźcami.