Aktualności

Promocja książki „Nauka o języku nie tylko dla uczniów – wybrane zagadnienia”

  • Opublikowano: czwartek, 23, październik 2014 13:44

23 października 2014 r. w bibliotece WSBiP odbyło się spotkanie promujące książkę dr Anety Pierścińskiej-Maruszewskiej „Nauka o języku nie tylko dla uczniów – wybrane zagadnienia”. Na początku spotkania list gratulacyjny od władz Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. odczytała i wręczyła dr Aneta Skuza. Następnie autorka opowiedziała o warstwie treściowej książki, procesie jej pisania, odbiorcach i przyszłych publikacjach. W publikacji, obok możliwie najbardziej zwięzłych i prostych objaśnień zagadnień poświęconych historii języka polskiego, rozwarstwieniu współczesnej polszczyzny, związanych z wymową, leksyką, interpunkcją, zawarte są propozycje ćwiczeń usprawniających konkretne umiejętności językowe, np. redagowanie tekstu, pisanie CV. Materiał do książki właściwie był gotowy od dawna, dr Pierścińska-Maruszewska musiała go jedynie uporządkować i zaktualizować. Książka kierowana jest zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów na każdym etapie kształcenia, ale z pewnością zainteresuje wszystkich, których język polski fascynuje, chcieliby pogłębić swoją wiedzę i doskonalić umiejętności językowe.

SPOTKANIE PROMOCYJNE

  • Opublikowano: środa, 11, czerwiec 2014 13:45

11.06.2014 r. z inicjatywy Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego w Bibliotece Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. odbyło się spotkanie autorskie z literaturoznawcą i pisarzem, dr. Stanisławem Rogalą. Okazją do spotkania było ukazanie się pierwszej próby syntezy literatury ostrowieckiej, najpełniejszego dotychczas dokumentu kultury literackiej tego obszaru, książki „Literatura ziemi ostrowieckiej” autorstwa dr. Rogali.

W spotkaniu udział wzięli członkowie Klubu Literackiego „Aspekt”, Sekcji Literackiej UTW, Młodzieżowego Klubu Literackiego „AD REM” przy III L.O. im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Św., młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 3, Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego, bibliotekarze, miłośnicy literatury.
Spotkanie poprowadziła dr Aneta Pierścińska-Maruszewska, Prezes OTN.

Zaproszony gość mówił o swoich wcześniejszych książkach, których, jak obliczył, „popełnił” 60 („Literatura ziemi ostrowieckiej” jest 61 pozycją w dorobku piśmienniczym autora), fascynacjach literackich związanych z regionem, ludziach, którzy wywarli wpływ na jego twórczość pisarską i poetycką.

Na zakończenie spotkania zaprezentowany został najnowszy, podwójny numer Rocznika Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego. Tom ma charakter interdyscyplinarny, a wśród autorów prac są członkowie OTN, pracownicy naukowi z Ostrowca Św., Kielc, Krakowa, Torunia i Częstochowy.

III OSTROWIECKIE SPOTKANIA SZEKSPIROWSKIE

  • Opublikowano: środa, 23, kwiecień 2014 13:46

23 kwietnia 2014 r. już po raz trzeci z inicjatywy Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego przy współpracy Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Miejskiego Centrum Kultury odbyły się III Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie. Tegoroczne spotkaniom patronowało hasło „Londyn Szekspira – Londyn dziś”, a wykład dr. Pawła Kaptura na temat Londynu epoki Szekspira został połączony z wystawą fotografii Londynu współczesnego „The London Globe czyli londyńska wieża Babel” autorstwa Pawła Koguta.

Tradycyjnie w godzinach dopołudniowych odbyły się dwa spotkania z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych z Ostrowca, po południu zaś w mury Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości przybyli sympatycy literatury i sztuki anglosaskiej. Paweł Kaptur mówił o czasach elżbietańskich, potędze militarnej i gospodarczej tego okresu, jak również o wielkim pożarze ówczesnego city i dżumie, która zdziesiątkowała mieszkańców Londynu. Oczywiście, nie mogło zabraknąć opowieści o teatrze The Globe, którego współzałożycielem był Szekspir. Zdjęcie współczesnego The Globe znalazło się w centrum wystawy Piotra Koguta, który niezwykle barwnie opowiadał o życiu w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Na prezentowanych na wystawie fotografiach autor skupił się głównie na ludziach – londyńczykach, bowiem Londyn dzisiejszy to współczesna wieża Babel.

Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie są już imprezą cykliczną i promują nie tylko twórczość dramaturga, ale również szeroko pojętą kulturę anglosaską.