Aktualności

PASJA POKONA STRES

  • Opublikowano: czwartek, 01, czerwiec 2017 07:54

1 czerwca 2017 r. odbyło się spotkanie poświęcone pasjom i pasjonatom. Jako pierwsza wystąpiła studentka IV roku psychologii UMCS w Lublinie Ewa Szymczyk, która doradzała zgromadzonej młodzieży, jak radzić sobie ze stresem. Następnie o swoich pasjach opowiadali wyjątkowi mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego: Erwina Papp - mistrzyni modelarstwa kolejowego, Sebastian Majewski - pasjonat retrorowerów oraz Iwona Skalmierska - tyflopedagog (nauczyciel dzieci niewidomych). Wszystkie wystąpienia były bardzo zajmujące, prowadzone lekko, z inteligentnym żartem. Młode audytorium mogło również obejrzeć rowery wykonane przez Sebastiana Majewskiego, a nawet się na nich przejechać, podziwiano także warte kilkadziesiąt tysięcy modele kolei wykonane własnoręcznie, z najdrobniejszymi detalami przez Erwinę Papp, jak również poznać skomplikowane pismo z użyciem alfabetu Braille’a.
Mamy nadzieję, że spotkanie z pasjonatami przekonało młodzież, że posiadanie zainteresowań, ich rozwijanie czyni życie człowieka barwniejszym, ciekawszym i bardziej wartościowym.

VI Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie

  • Opublikowano: niedziela, 23, kwiecień 2017 10:28

W dniach 23-24 kwietnia 2017 r. odbyły się już po raz szósty Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem muzyki i żywego słowa (mówionego i śpiewanego), bowiem w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury odbył się spektakl pt. „O miłości, czyli Wiliama Szekspira muzyczny bankiet”. Widzowie wysłuchali muzyki w oryginale staroangielskim (śpiew sopranista Katarzyna Thomas, gra na lutni Tadeusz Czechak), oraz wysłuchali sonetów, fragmentów dramatów i innych tekstów literackich w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, w wykonaniu aktora Dariusza Jakubowskiego.
W poniedziałek, w auli WSBiP tradycyjnie odbyły się wykłady dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych ze Starachowic i Ostrowca Św. na temat „Czy Szekspir jest śmieszny”, które wygłosił dr Paweł Kaptur – pomysłodawca Ostrowieckich Dni Szekspirowskich. Został również rozstrzygnięty konkurs „Szekspiromemy” adresowany do młodzieży. III miejsce zajęła Julia Ciepluch z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, II miejsce – Natalia Jasiak z I Liceum Ogólnoształcącego w Ostrowcu Św., zaś zdobywcą I miejsca została Anna Zbrożyna z Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św.
Organizatorami tegorocznych Dni Szekspirowskich byli: Instytut Kultur i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św., Miejskie Centrum Kultury i Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe.

Spotkanie historyczne „Cichociemni Ziemi Świętokrzyskiej”

  • Opublikowano: sobota, 10, grudzień 2016 13:19

W sobotę, 10 grudnia 2016 r. w murach uczelni odbyło się spotkanie, którego tematem wiodącym były dzieje cichociemnych, wywodzących się z Ziemi Świętokrzyskiej. Honorowymi gośćmi spotkania, na które przybyło wiele osób zainteresowanych historią II wojny światowej, regionalizmem, byli: Teresa Piwnik, bratanica Jana Piwnika ps. Ponury, oraz Marcin Sikora z Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”.

Przybyłych na spotkanie powitały: Barbara Bakalarz-Kowalska, dyrektor Biblioteki WSBiP, wiceprezes Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego, oraz Monika Bryła-Mazurkiewicz z Oddziału PTTK im. M. Radwana.
Spotkanie rozpoczął Andrzej Broda, który przedstawił sylwetki cichociemnych pochodzących bądź związanych z regionem świętokrzyskim. Wśród nich znalazł się urodzony w Ostrowcu Św. (Klimkiewiczów) mjr Jan Benedykt Różycki ps. Busik. Wszystkich cichociemnych, spadochroniarzy Armii Krajowej, było 316. Tworzyli oni jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy w okresie II wojny światowej

Po prezentacji odbył się przedpremierowy pokaz pierwszego odcinka filmu „Kuźnia Bohaterów”. Film, który w założeniach ma mieć 10 odcinków (dotychczas powstało 3), przedstawia w sposób paradokumentalny historię cichociemnych. Obok przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych, którzy w nim wystąpili, wypowiadali się ostatni żyjący cichociemni. Film zaprezentował Marcin Sikora z Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”. Jednym z zadań fundacji jest szeroko pojęta edukacja dla bezpieczeństwa. W jakimś sensie GROM dziedziczy tradycje cichociemnych przekazując ich historię młodemu pokoleniu.
Na zakończenie głos zabrała Pani Teresa Piwnik, która zaprezentowała zdjęcia z odsłonięcia we Włoszech tablicy poświęconej cichociemnym.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Oddział PTTK im. M. Radwana, Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. oraz Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe.