Aktualności

MONOGRAFIA (R)EWOLUCJE

  • Opublikowano: piątek, 01, lipiec 2016 12:20

W lipcu 2016 r. ukazała się pierwsza publikacja zwarta wydana przez Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe (R)ewolucje. Dyskurs o źródłach, istocie i funkcjach zmian społecznych, pod red. Teresy Gumuły i Pawła Kaptura.
Monografię podzielono na 3 części związane z poruszaną tematyką:

1.Zmiany w edukacji: inspiracje, kontynuacje, wyzwania;
2.(R)ewolucje w literaturze, językach i sztuce teatralnej
3.Konteksty i następstwa rewolucji polityczno-społecznych

Autorzy opracowań związani są z ośrodkami akademickimi m.in. w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Kielcach oraz towarzystwami naukowymi.

Publikacja jest do nabycia w siedzibie Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego, ul. Akademicka 12, 27-400 Ostrowiec Św., tel. 41 260-40-47,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

V Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie - 21-22 kwietnia 2016 r.

  • Opublikowano: czwartek, 21, kwiecień 2016 13:21

Szekspir żyje! Pod takim hasłem obchodzić będziemy 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira w ramach V Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich oraz Światowego Roku Szekspira. Instytut Kultur i Języków WSBiP i Miejskie Centrum Kultury w tym roku proponują dwudniowe obchody.

21 kwietnia zaczynamy od porannych projekcji filmu „Makbet” (2015) dla młodzieży szkolnej. Tego samego dania zapraszamy do holu głównego Kina Etiuda, gdzie o godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa zdjęć Andrzeja Łady, które wykonane zostały w teatrze Juliusza Osterwy w Lublinie w trakcie próby generalnej do sztuki „Makbet” w reżyserii Leszka Mądzika. Zaraz po wystawie, o godz. 17.30, Ostrowczanie po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć retransmisję sztuki „Hamlet” z nominowanym do Oscara Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej (serial BBC „Sherlock”, „Gra Tajemnic”, „Frankestein”). Spektakl z National Theatre w Londynie już stał się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru. Bilety w cenie 25zł (normalny) i 22zł (ulgowy) do nabycia w kasie Kina Etiuda.

22 kwietnia w budynku WSBiP odbędą się wykłady dla młodzieży licealnej. Wykład pt. „400 lat Szekspira w Polsce i na świecie” wygłosi dr Paweł Kaptur. W trakcie wykładów rozstrzygnięty zostanie konkurs dla licealistów pt. „Szekspir w komie i smartfonie”, w ramach którego uczniowie mieli za zadanie przygotować kilkuminutowe filmy będące luźną interpretacją dzieł Szekspira nakręcone za pomocą telefonów komórkowych. Tego samego dnia o godz. 18.00 odsłonięty zostanie pamiątkowy mural upamiętniający ostrowieckie obchody związane z 400. rocznicą śmierci angielskiego dramaturga. Mural zostanie wykonany na ścianie wymiennikowni MEC na osiedlu Pułanki, ul. Tadeusza Jasińskiego, naprzeciwko bloku nr 1.

IV OSTROWIECKIE SPOTKANIA SZEKSPIROWSKIE

  • Opublikowano: czwartek, 23, kwiecień 2015 13:32

Już po raz czwarty zapraszamy na Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie – coroczne wydarzenie promujące nie tylko twórczość Szekspira, ale również szeroko pojętą kulturę brytyjską. Od samego początku głównym punktem Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich są wykłady dla uczniów ostrowieckich szkół. Wykładom zawsze towarzyszą dodatkowe wydarzenia – w roku 2011 prezentacja szekspirowskiego księgozbioru, rok później konkurs na esej pt. „Szekspir w popkulturze”, a w roku 2013 wystawa fotografii z Londynu.  W tym roku organizatorzy zapraszają na tradycyjne poranne wykłady o godz. 9.00 i 10.00 do budynku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, blok B. Wykład dr. Pawła Kaptura pt. „Słowa, słowa, słowa, czyli język Szekspira” będzie opowieścią o niezwykłej historii języka angielskiego i wpływie, jaki sam Szekspir wywarł na ten najbardziej popularny język świata. O 19.00 zapraszamy do Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości” (al. Solidarności 9) na plenerową projekcję sztuki BBC pt. „Poskromienie Złośnicy” połączoną z grillem. W tym roku do organizatorów wydarzenia – Ostrowieckiego Towarzystwa Naukowego i Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. – dołącza Stowarzyszenie Kulturotwórcze „Nie z tej Bajki”.